Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027

Utworzono dnia 03.02.2025

Ośrodek Pomocy Społecznej w Łaszczowie informuje o możliwości składania oświadczeń do korzystania z Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027. Oświadczenia można składać w siedzibie tut. Ośrodka od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7:30 do 15:30, w piątek od godziny 8:00 do 16:00.

Uwaga: Od 1 stycznia 2025 r. dochód uprawniający do pomocy żywnościowej z Programu [265% kryterium z ustawy o pomocy społecznej] będzie wynosić odpowiednio:
- 2 676,50 PLN dla osoby samotnie gospodarującej;
- 2 180,95 PLN dla osoby w rodzinie.

Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego wynosi 459 zł

Zaproszenie do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych

Utworzono dnia 23.12.2024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Łaszczowie poszukuje osoby do wykonywania specjalistycznych usług opiekuńczych dla dziecka w miejscu zamieszkania.

Nabór wniosków do programu "Opieka Wytchnieniowa" - edycja 2025

Utworzono dnia 15.11.2024

Program „Opieka wytchnieniowa” jest kierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

 a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

 b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą  niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Program jest realizowany w dwóch formach:

 1. świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego:

a) w ośrodku wsparcia,

b) w domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie dziennej,

c) w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne,

d) w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-c, istnieje możliwość zrealizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym (COM), na zasadach określonych w poszczególnych edycjach Programu Centra OpiekuńczoMieszkalne,

e) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,

f) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu1 , spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

2. świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego:

 a) w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym (wyłącznie osoby pełnoletnie),

b) w ośrodku wsparcia,

c) w rodzinnym domu pomocy,

d) w domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego,

e) w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

f) w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

g) w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-f, istnieje możliwość zrealizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym (COM), w przypadku posiadania wolnych miejsc,

h) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,

 i) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Uczestnicy Programu nie ponoszą odpłatności za świadczone usługi opieki wytchnieniowej.

Karty zgłoszeniowe do Programu można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Łaszczowie ul. Chopina 14 do dnia 22 listopada 2024 roku wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności/o niepełnosprawności.

Szczegółowe informacje o Programie „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2025:

NOWY PROGRAM AKTYWNY RODZIC

Utworzono dnia 08.11.2024

Aktywny rodzic

Działania Towarzyszące w ramach FEPŻ Podprogram 2023

Utworzono dnia 27.08.2024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Łaszczowie informuje, że w dniu 29.08.2024 r. o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łaszczowie odbędą się warsztaty kulinarne.  

Warsztaty kulinarne to nie tylko ciekawa lekcja gotowania i możliwości zdobycia wiedzy na temat zdrowego stylu życia. To również okazja do zabawy i kreatywnego odpoczynku. Połączenie jej z degustacją potraw, daje możliwość spotkana prawdziwych pasjonatów kuchni, którzy dzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem i kuchennymi rozwiązaniami. Udział w takich zajęciach pozwala być bardziej kreatywnym, a tym samym uczy jak lepiej wykorzystać posiadane w domach artykuły spożywcze.

Nabór wniosków do programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością"

Utworzono dnia 09.08.2024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Łaszczowie informuje, że do dnia 21.08.2024 roku przyjmuje zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025. Karty zgłoszeniowe do programu można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Łaszczowie ul. Chopina 14, lub pocztą na adres Ośrodka.

Program będzie realizowany od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.

Adresaci Programu:

1) dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a) o znacznym stopniu niepełnosprawności

b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

c) orzeczenia traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej dla osób niepełnosprawnych  jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.

Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:

  1. wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej
  2. wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie
  3. wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania
  4. wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Zgodnie z zapisami Programu AOON usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta, lub

2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub

3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu.

Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu AOON uczestnik nie ponosi odpłatności.

O zakwalifikowaniu do udziału w Programie osoba zainteresowana zostanie poinformowana w formie pisemnej.

"Wzmocnienie zasobów Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim" - zadanie publiczne realizowane przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Utworzono dnia 02.08.2024

osrodek interwencji kryzysowej

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim przystąpił do realizacji projektu w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej” realizacja zadania publicznego pod tytułem „Wzmocnienie zasobów Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim” współfinansowanego z dotacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jednym z działań realizowanych w ramach projektu będą dodatkowe dyżury psychologa i prawnika świadczone w godzinach popołudniowych po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu.

 

Konkursy dla seniorów

Utworzono dnia 25.07.2024

Gmina przyjazna seniorom

aktywny senior

Zaproszenie do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych

Utworzono dnia 04.06.2024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Łaszczowie poszukuje osoby do wykonywania specjalistycznych usług opiekuńczych dla dziecka w miejscu zamieszkania.

Zmiana siedziby OPS w Łaszczowie

Utworzono dnia 25.04.2024

Informujemy, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Łaszczowie został przeniesiony do nowego skrzydła budynku Urzędu Miejskiego w Łaszczowie. Aktualnie numer telefonu 84 627 53 46 jest nieczynny.

Prosimy o kontaktowanie się z  Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łaszczowie pod numerem tel. 798 301 932.

Spotkanie dla Seniorów

Utworzono dnia 15.03.2024

spotkanie z rzecznikiem finansowym

Webinarium dla seniorów "Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie"

Utworzono dnia 10.01.2024

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej organizuje 22 stycznia 2024 roku (17:00-18:30) webinarium (seminarium online) dla seniorów i ich opiekunów „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie”.

 Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy - link do strony z odnośnikiem do formularza zgłoszeniowego:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=87425&p_id=18

Spotkanie online ma na celu przekazanie w przystępny sposób wiedzy na temat zagrożeń na rynku finansowym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2025
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej

PFRON

zakład ubezpieczeń społecznych

powiatowy urząd pracy

Bank żywności

 

dofinansowanie do wynagrodzeń